Jak vybírat štěně loveckého
Při výběru štěněte předem nevíme co z něj vyroste…
Toužíte mít loveckého psa? Široká chovatelská základna loveckých psů v ČR umožňuje, že je z čeho vybírat. Rozhodnutí při výběru plemene neovlivňují pouze potřeby té které honitby. Zájemce o loveckého psa by měl mimo jiného zvážit svoje časové možnosti a schopnosti psa úspěšně vychovat a vycvičit. Jste-li schopni uspokojit i nároky na vhodné ustájení zvířete můžete si začít vybírat.
Výběr štěněte
Otázka, o co by nás mělo při výběru štěněte loveckého plemene psa zajímat není bezpředmětná.
Při předběžném výběru našeho budoucího štěněte je žádoucí se zaměřit i na rodokmenovou hodnotu. Zajímat by nás proto mělo uplatnění rodičů a sourozenců v praxi. Od chovatele můžeme získat veškeré informace, o výsledcích zkoušek v hlavních disciplinách, či výstavách.
Při výběru štěněte u chovatele soustředíme pozornost na zdraví psa, temperament, dlouhověkost předků, cvičitelnost, poslušnost a ovladatelnost.
Dobrý chovatel pomůže
Při konkrétním výběru štěněte (nejlépe z několika štěňat vrhu) sledujeme: čilost, zvídavost, rychlost reakcí, uplatnění při hře se sourozenci a matkou, ale také chování štěňat k chovateli a cizím lidem.
Projevíte-li skutečný zájem dobrý chovatel vám jistě s výběrem štěněte pomůže. Seriózní chovatel poradí, kterak o štěně pečovat, jak krmit atd. Dobří chovatelé mohou zejména začátečníkům pomoci i při výchově.
Uzavřít smlouvu se vyplatí
Při odběru štěněte zhruba v sedmi týdnech života u pejska sledujeme, zda má sestouplá varlata v šourku. Nesestoupnou-li varlata do 10 týdnů je možné štěně vrátit- za předpokladu, že je to předmětem smlouvy. U fenky je důležitý počet struků a jejich rozmístění, pokud počítáme v budoucnu s chovností. U zvířat sledujeme výživný stav, skus, sluch apod. Zajímáme se o odčervení a očkování. Zmíněné náležitosti se zpravidla vyplatí zakotvit do uzavřené písemné smlouvy.